Na randce

 

Na randce

· Kobiety i mężczyźni powinien przestrzegać pewnych zasad, jeśli spotykają się ze sobą. Oto niektóre z nich:

· Przed randką należy się schludnie ubrać. Chłopcy powinni pamiętać, że dziewczyny są uważnymi obserwatorkami. Dlatego trzeba zadbać o ręce.

· Jeśli spotykacie się w domu należy pamiętać o czystych butach. Stoją one na straży w przedpokoju i widzą je wszyscy domownicy.

· Obowiązkiem mężczyzny jest przyjść kilka minut wcześniej na umówione spotkanie, by kobieta nie musiała czekać.

· Na pierwszą randkę chłopiec może przynieść bukiet kwiatów (róże zostawiamy na dalsze spotkania).

· Wchodząc do lokalu należy otworzyć drzwi i przepuścić partnerkę przed sobą.

· Przed wybraniem stolika chłopak powinien pomóc dziewczynie zdjąć wierzchnie okrycie i podać je szatniarzowi lub samodzielnie powiesić na wieszaku.

· Przy restauracyjnych stolikach są lepsze i gorsze miejsca. Za honorowe uchodzą te, z których można obserwować całą salę. Kurtuazja nakazuje, aby mężczyzna takie właśnie miejsce zaproponował swojej damie.

· Nie ma nic bardziej żałosnego, niż mężczyzna pstrykający palcami na kelnera. Obsługę należy przywołać znaczącym spojrzeniem.

· Przerywając na chwile jedzenie sztućce należy odłożyć w pozycji skrzyżowanej. Wtedy kelner nie zabierze nam niedokończonego posiłku. Jeśli zakończyliśmy konsumpcję, odkładamy sztućce w pozycji równoległej, po prawej stronie talerza.

· Rachunek powinien zawsze uregulować mężczyzna. Ewentualne rozliczenie może nastąpić po wyjściu z lokalu.

· Nie należy rozmawiać o pieniądzach przy kelnerze.

· Napiwek powinien zostać wręczony dyskretnie. Najczęściej klient zostawia o 10 % wyższą sumę i mówi znacząco „dziękuję”. Nie wypada oddzielnie płacić rachunku i dopiero w drugiej fazie dawać napiwek, mówiąc „to dla pana”.

· Zaproszony nie powinien upierać się, że zapłaci połowę rachunku. Należy natomiast pamiętać o rewanżu.

· Po zakończonym tańcu nie należy partnerki zostawiać na środku sali. Prawdziwy mężczyzna odprowadza damę do stolika.

· Podczas tańca należy zachować umiar w przekazywaniu czułości. Widok wiszących na sobie par, które zapominają, gdzie są i pozwalają sobie na zbyt wiele, jest żenujący.

· Jeśli kobieta odmówi tańca należy grzecznie przeprosić i odejść. Dziewczyna jednak nie powinna zacząć tańca z innym partnerem przy tym samym utworze, przy którym była proszona przez odrzuconego amanta.

· W lokalu (podobnie jak w szkolnej klasie) nie należy poprawiać makijażu i czesać się. Dla dokonania tych czynności trzeba udać się do toalety.

· W restauracji i kawiarni nie wypada dosiadać się do obcych osób. Inaczej rzecz się ma w barze szybkiej obsługi, gdy pierwszoplanowym celem jest konsumpcja.

· Czas przebywania w kawiarni powinien być proporcjonalny do zamówienia. Tylko skąpiec siedzi dwie godziny przy jednej wodzie mineralnej.

Redakcja

 

"Dwuktopek" 2009, nr 3, s. 5-6