Pić czy nie pić?

Oto prawdy i mity na temat najpopularniejszego napoju bezalkoholowego na świecie.

Coca - Cola została wynaleziona przez J. S. Pembertona, aptekarza z Atlanty, w 1886 roku. Do Polski napój trafił w 1957 roku. Skład: woda, cukier, dwutlenek węgla, karmel amoniakalno-siarczynowy E 150 d, kwas fosforowy(V), kofeina. W 100 ml produktu znajdziemy:

węglowodany (10,6 g), kofeinę (12 mg). Natomiast nie znajdziemy tam białka oraz tłuszczu.
Z powyższych danych (i nie tylko) można wnioskować, że:
- wypicie 850 ml Coca - Coli powoduje całkowite uzupełnienie dziennego zapotrzebowania na cukier;
- wypicie 4,7l Coca - Coli powoduje całkowite uzupełnienie dziennego zapotrzebowania
na energię;
- Coca - Cola nie zawiera tłuszczu;
- Coca - Cola działa pobudzająco;
- Coca - Cola nie zawiera żadnych sztucznych barwników, aromatów, konserwantów.
PH Coca - Coli wynosi 2,5. Oznacza to, że gdybyśmy zamiast Coca Coli pili sok z cytryny w takich samych ilościach (pH soku z cytryny = 2,4) to narazilibyśmy nasz organizm na większy uszczerbek na zdrowiu. Dla tych, co nie wiedzą, czym jest skala pH. Otóż informuje ona nas o tym jak bardzo coś jest kwaśne. Im mniejsze pH tym substancja jest bardziej kwaśna.
Wszyscy na pewno słyszeliśmy, co się stanie z zębem, którego wrzucimy do Coca - Coli. Otóż nikt z nas na pewno przez kilka dni bez przerwy tego napoju nie pije. W dodatku zęby mają stały kontakt ze śliną, która je chroni. Jeżeli ząb będzie poza organizmem, jest narażony na cukier oraz kwasy. Więc co się z tymi kośćmi dzieje? Na pewno się nie rozpuszczają, bo gdyby tak było, to po odparowaniu Coca - Coli, zęby powinny się pojawić. Tak nie jest. Fosforan(V) wapnia (składnik zębów) nie reaguje kwasem fosforowym(V). Oznacza to, że kwas zawarty w Coca – Coli nie ma wpływu na nasze zęby. Głównym powodem zniknięcia zęba jest to, że nie znajduje się w szczęce. Wtedy działa na niego kwas i cukier, więc ząb się demineralizuje i znika. To samo się stanie, jeżeli zamiast Coca – Coli użyjemy soku z cytryny lub pomarańczy.

Nieprawdą jest, że Coca-Cola źle działa na żołądek! Kwas chlorowodorowy zawarty w żołądku jest bardziej żrący, niż fosforowy(V) zawarty w Coca Coli.

Zapamiętajcie: gdy macie ochotę napić się czegoś naprawdę dobrego, pijcie tylko oryginalną Coca-Colę (ewentualnie Pepsi). Musicie zrozumieć, że podróbki bardziej szkodzą na wasz organizm niż oryginalna. To właśnie w podróbkach są konserwanty i sztuczne barwniki.  Lepiej zapłacić więcej,

i wiedzieć, co się pije.
Tomasz Waldyra