"Władca pierscieni"

Zbliżają się długie, jesienne wieczory, których często młodzież nie ma czym wypełnić. Wiem, że książki nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem wśród dzisiejszych nastolatków. Dlatego na te długie wieczory polecam kilka świetnych filmów. Dziś zachęcam do obejrzenia obrazu Petera Jacksona „Władca Pierścieni”. Film został stworzony na podstawie książki angielskiego filologa J.R.R. Tolkiena. Składa się z trzech części:

- „Drużyna pierścienia”,

- „Dwie Wieże”,

- „Powrót Króla”.

W 2003 roku produkcje zdobyły łącznie 17 Oskarów!

Filmy naprawdę warto obejrzeć. Są w nim wspaniałe plenery Nowej Zelandii, cudownie dobrana muzyka i wiele, wiele więcej. Myślę, że spodobają się one zarówno dziewczynom, jak i chłopcom. Chłopcom ze względu na liczne bitwy i walki, a dziewczynom z uwagi na rozbudowany wątek miłosny i fantastykę, jaką tworzą czarodzieje, elfy i magiczne stworzenia.

Krótko o treści filmu: Hobbit Frodo podejmuje się misji zniszczenia Pierścienia Jedynego, który umożliwia władcy ciemności, Sauronowi, objęcie władzy nad całym Śródziemiem. W tym celu podąża wraz z ośmioma towarzyszami (tworzącymi Drużynę Pierścienia) do Mordoru - siedziby Saurona. Jedynie tam można bowiem zniszczyć Pierścień, ciskając go w ogień Góry Przeznaczenia. W czasie wędrówki są ścigani przez Upiory Pierścienia i nieustannie tropieni przez władcę ciemności. Drużyna szybko się rozpada. Najpierw ginie Gandalf - czarodziej, a później Boromir. Dwaj mali Hobbici - Merry i Pippin zostają porwani przez orków, służących władcy ciemności. Z tych przyczyn Frodo i jego najwierniejszy przyjaciel Sam muszą wyruszyć w dalszą drogę tylko we dwóch. Po pewnym czasie dołącza do nich niepewny stwór Gollum, który był kiedyś posiadaczem Pierścienia i za wszelką cenę chce go znów odzyskać dla siebie. Pozostali członkowie - elf Legolas, Aragorn i krasnolud Gimli wyruszają w pościg za porywaczami dwóch małych Hobbitów. Po ich doścignięciu staczają walkę w Helmowym Jarze, a później ostateczną bitwę na polach Minas Tirith. Mimo małej liczebności walczących i przewadze Saurona, wygrywają bitwy dzięki odwadze i nadziei. „Bo gdy nie ma już nic, zostaje nadzieja”. Czy Frodowi uda się zniszczyć Pierścień? Czy Gollum nie zdradzi Hobbitów? Kim jest Drzewiec? Co kryje się w przełęczy Cirith Ungol? Sprawdź sam! Obejrzyj ten film i daj się porwać nieustannej walce dobra ze złem. Wyrusz z Frodem w pełną niebezpieczeństw podróż. Uwierz, że każdy może przyczynić się do uratowania świata.

 

„Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,

Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać…”

Hanna Czogalik